Dünyaca ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kocası Francis Ford Coppola’nın, kötü şöhretli “Apocalypse Now” yapımı da dahil olmak üzere bazı ikonik filmlerinin yapımını belgesele dönüştüren ve film yapımcılarından oluşan bir aile yetiştiren Eleanor Coppola hayatını kaybetti. Coppola 87 yaşındaydı.

Ailesi yaptığı açıklamada, Coppola’nın Cuma günü Rutherford, California’daki evinde öldüğünü duyurdu.

Orange County, Kaliforniya’da büyüyen Eleanor, Francis ile ilk yönetmenlik denemesi olan, Roger Corman’ın yapımcılığını üstlendiği 1963 yapımı korku filmi “Dementia 13”te sanat yönetmen yardımcısı olarak çalışırken tanıştı. (UCLA’da tasarım eğitimi almıştı.) Eleanor, ilişkinin başlamasından birkaç ay sonra hamile kaldı ve çift, Şubat 1963’te Las Vegas’ta evlendi.

İlk çocukları Gian-Carlo, daha sonra Roman (1965 doğumlu) ve Sofia (1971 doğumlu) dünyaya geldi. Hepsi babasının filmlerinde düzenli olarak yer aldı. Babalarının filmlerinde oynayıp setlerde büyüdükten sonra hepsi sinemaya yöneldi.

Eleanor, çocukları hakkında Associated Press’e şunları söylemişti: “Bizden neler aldılar bilmiyorum ama umarım yaratıcı süreçlerinde her ne olursa olsun birbirlerini cesaretlendiren bir aile örneği oluşturmuşlardır. Herkes aile işini seçti. Biz onlardan bunu istemedik ya da beklemiyorduk ama yaptılar. Zaten ceviz ağaçtan uzağa düşmez.’”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir